• 0536 954 28 22

Uluslararası Marka Tescili

Türkiye’de faaliyet göstermekte olan bir firmanız veya şirketiniz var ve siz tescilli olan mevcut markanızı yurt dışına taşımaya karar verdiniz. Bu konuda Aydoğan Patent profesyonel ekibi ile yurt dışında marka tescil işlemleriniz için çalışmalarını sürdürebilmektedir. DİYARBAKIR Patent sektöründe doldurduğu 4. yıl itibari ile birçok firmanın hem yurt içi hem de uluslararası marka tescil işlemlerini sorunsuz bir şekilde gerçekleştirmiş ve hem Türkiye’de hem de Yurt dışında birçok firma tarafından tercih edilmeye sektörün lider firması arasında olmaya devam etmektedir.

Uluslararası marka tescilinin gerçekleştirebilmesi için bazı avantajlar ve dezavantajlar mevcuttur.

Avantajları;

1. Maliyet konusunda daha hafif ve tescil süresi bakımından en uygun olan başvuru sistemidir.

2. Uluslararası Marka tescil numarası tarafınıza tahsis edildikten sonra başka ülkeleri de marka tescil kapsamına alabilmeniz mümkündür.

3. Uluslararası marka tescil işleminin maliyet hesaplaması WIPO ya bağlı ülkelere bağlı olduğundan önceden hesaplama yapılabilmektedir.

4. Marka tescil başvurunuz WIPO sistemine göre olduğundan farklı farklı marka tescil ofisleri tarafından yürütülmez bu sebeple karışıklık olmaz ve maliyeti en uygun tescil sistemidir.

5. Avrupa Topluluğu’nun Protokol’e üye olmasından ötürü Uluslararası marka başvurusunun kabul edilmesi halinde başvurunuz 27 Avrupa Birliği ülkesinde de koruma altına alınmaktadır.

6. Marka başvurunuz yerel bir ofiste marka red olsa dahi diğer ülkelerde marka tescil süreciniz devam etmektedir.

Dezavantajları;

1. Başvuru gerçekleştirilen marka tescili Türkiye’de tescilli olmak zorundadır. Eğer markanın başvurusu gerçekleşmesinin hemen ardından uluslararası marka başvurusu gerçekleştirilir ve Türkiye’deki başvuru herhangi bir nedenle red olur ise uluslararası marka tescil başvurusu da gerçekliliğini yitirir.

2. WIPO sisteminde başvuru yapılmasının dezavantajı WIPO sistemine bağlı her ülkede markanın ayrı kullanım zorunluluğu olmasıdır. Aksi halde markanız hükümsüz kalabilmektedir.

Uluslararası Marka Tescili Hakkında Detaylı Bilgiler;

1. Uluslararası marka tesciline başvuru gerçekleştirildikten sonraki aşamaları aynı Türkiye’de olduğu gibi 10 yıl süre ile korunma ve bu sürenin sonunda yenilene bilmektedir.

2. Uluslararası Marka Tescil başvurusu yapılmadan önce tüm ödemeler gerçekleştirilmektedir.

3. Ücretlendirmeler WIPO ‘ya ödenecek olan standart harç ücretlerinin haricinde her bir ülke harç ücreti ayrı olarak eklenmekte ve toplam harç ücreti buna bağlı olarak hesaplanmaktadır.

4. Başvurusu gerçekleştirilecek markanın siyah veya beyaz olması fiyat avantajı sağlamaktadır.

5. WIPO ‘ya ödenecek olan tüm tutar İsviçre Frangı olarak yapılabilmektedir.

6. Türkiye’de marka tesciline sahip olmuş bir kurum tescil ettirdiği tüm sınıfların aynısı veya bir kısmı için başvurması gerekmektedir.

7. Başvurusu gerçekleşen uluslararası marka tescil başvurusunun tamamlanması en fazla 18 ay sürmektedir.

Hotline
+905369542822