• 0536 954 28 22

Marka Tescilinin Kısmi Red Nedenleri

Marka tescili müracaatları Türk Patent Endüstrisi uzmanları tarafından 3 ay boyunca incelenerek markanın tescil alıp alamayacağı ile ilgili bir karar verilmektedir. Bu kararlar markanın tam red olmasını veya kısmı red olmasını sağlamaktadır. Marka ile ilgili tam red kararı verilmesi başvuruyu inceleyen uzmanın daha önce yapılmış olan bir başvuru ile birebir olmasından kaynaklı olarak tam red veya kısmi red kararı verilmektedir.

Bu durumda verilen karara 2 ay içerisinde itiraz etme hakkınız bulunmaktadır. Ancak karara itiraz etme işlemini bir marka tescil ofisi ile yaptırmanız çok daha faydalıdır. Karara itiraz etme işlemini bireysel olarak da yapabilmektesiniz ancak marka vekili veya marka tescil ofisi tarafından yapılan itirazlar Türk Patent Endüstrisi tarafından çok daha ciddiye alınmaktadır.

Kısmı red sebebi ise; yapılan marka başvurusu örneğin 19.Sınıfta hazır beton bölümünde tescillenmiş ise aynı markayı almak isteyen başka bir kişi 19.Sınıfın tamamında başvuru yapmışsa daha önce yapılan marka başvurusu göz önüne alınarak hazır beton bölümü çıkartılarak tescil edilmesine karar verilmektedir. Bu tarz durumların olması halinde marka kısmi red olmaktadır. Yapılan marka başvurularında dini ibare, ülke adı, manevi değerler, ahlaki ibareler, tarihe mal olmuş isimler içeriyorsa tamamen red olmaktadır.Örneğin; Elhamdülillah, Türkiye, Nasrettin Hoca, Zemzem, Ayyıldız, Türk Bayrağımız, ve benzeri isimler ile marka başvuru yapmanızı önermemekteyiz.

Kısmi red veya tam red kararlarında yapılan itirazın kabul edilmemesi ve tekrar itiraz etmek istemeniz durumunda edeceğiz itiraz Yeniden İnceleme ve Değerlendirme kurulunda incelenmektedir. Yeniden inceleme ve değerlendirme kurulu bir çok kişiden oluştuğundan marka uzmanının verdiği kararı bozabilir veya kabul edebilmektedir.Bu durumda da yine itiraz etmek istemeniz halinde Türk Patent Endüstrisi kurumuna dava açmanız gerekmektedir.

Kısmi red veya tam red kararlarında DİYARBAKIR Patent 4 yıllık tecrübesi ve 4 kişilik deneyimli kadrosu ile bir çok kısmi red ve tam red olan markaların tescil edilebilmesini sağlamıştır. Bu konuda bilgi veya hizmet almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Hotline
+905369542822