• 0536 954 28 22

Marka Tescil Sorgulama

Hizmet ve ürünlerinizin diğer işletmelerden ayıran işaretlere verilen isme marka denilmektedir. Markanızın ayırt edici özelliğe sahip olması markanızın tescil edilmesi ile başlamaktadır. Marka harflerle, rakamlarla veya logo ile oluşturulabileceği gibi kişi veya kuruluşun kendi ismi de marka özelliğine sahip olabilmektedir. Markanın ürün, hizmet veya pazarlama gibi tüm haklarının marka sahibine ait olması ve marka ile ilgili olarak hukuki süreçlerde hakkın korunabilmesi için Türk Patent Enstitüsü tarafından tescillenmesi gerekmektedir.

Marka başvurusu gerçekleştiği tarih ve saat itibari ile markanız koruma altına alınarak tescil süresi yaklaşık 9 ay sürmektedir. Markanızın 9 ay sonra tescil edilmesine karar verilmesi halinde Türk Patent Enstitüsüne marka belge harcı ödenmesi gerekmektedir. Bu işlemin tamamlanmasının ardından markanız 10 yıl boyunca tescillenmiş olacağı için başka kişi veya kurumlar tarafından taklit veya benzer markaların oluşturulması sağlanamaz maddi kazanç sağlayamaz özelliğini taşıyacaktır.Markanızın tescillenmesi için yaklaşık 9 ay gereklidir.

Bu süre içerisinde markanızın onaylanmaması durumu ile karşılaşmanız mümkündür. Buna nedeni ise başvuru yaptığınız markanın başka bir markanın aynısı olması veya benzemesinden ötürü Türk Patent Enstitüsü uzmanları markanızın tescil işlemini onaylamayabilir. Markanızın Türk Patent Enstitüsü uzmanları tarafından onay verilmesi halinde marka bülteninde yayınlanacağı için marka sahipleri başvuru yapılan markanın kendi tescilli markasına benzer veya birebir olması halinde itiraz işlemi başlatabilir. Bu tarz bir durumla karşı karşıya kalmanız halinde Türk Patent Enstitüsüne itiraz işlemi gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Ancak itiraz işlemi gerçekleştirseniz bile markanızın tescil talebi ret edilebilmesi mümkündür. Marka tescili uzun bir süre de tescili sağlandığı için bu süre içerisine de itirazların eklenmesi durumunda içinden çıkılmayacak bir durum söz konusu olabilir.

Maddi ve manevi kayıpların yolunun açılmaması için markanızın tescil edilebilir durumunun öğrenilmesi gerekmektedir. Bu işlemin yapılması halinde bu süreçler yaşanmayacaktır. Marka Tescil Sorgulama işlemi gerçekleştirilerek markanın tescil edilip edilemeyeceği hakkında bilgiyi bilgi ve tecrübelerimize dayanarak sizlere danışmanlık sağlayarak ücretsiz olarak belirtmekteyiz. Ancak yine de marka tescili risklidir. Markanın kesinlikle tescil edilmesi gibi durumun söz konusu olmadığını da belirtmek isteriz.Markanız altında sunduğunuz hizmet ve ürünlerinizi tescillenmesini istiyorsanız bu konuda yapmanız gereken tek şey marka sorgulaması işlemini gerçekleştirmektir.

Markanızın tescil için uygun olup olmadığının sorgulanması sizin için hem maddi hem de manevi olarak oldukça önemlidir. Marka sorgulama işlemini Türk Patent Enstitüsü İnternet sitesinde yer alan marka bölümünden açılan sayfadaki adımları izleyerek kendinizde sorgulama yapabilir veya sağlıklı bir sonuca ulaşmak istemeniz durumunda DİYARBAKIR Patent firması ile iletişime geçerek uzman vekillerimizin yardımı ile ücretsiz olarak markanızın araştırılmasını talep edebilirsiniz.Kendinizin araştırma yapması ile uzman vekillerimizin araştırma yapması arasında fark oluşacağı için en sağlıklı sonucu uzman vekillerimiz sizin için markanızın araştırmasını gerçekleştirerek markanızın bir başka markaya benzer veya birebir aynısı olup olmadığını gibi kriterleri değerlendirerek sizlere en hızlı ve en güvenilir bir şekilde araştırma gerçekleştirmektedirler. Kendiniz araştırma yapmanız halinde göremeyeceğiniz en ufak ayrıntıyı bile uzman vekillerimiz doğru bir şekilde tespit yaparak görebilmekte ve tescilinizin onay almasının uygun olup olmayacağını belirleyerek sizleri zorlu bir tescil sürecinden korumaktadırlar. Doğru bir şekilde yapılan marka tescil sorgulaması işlemi sizlere çok daha kolay bir tescil süresi sunmaktadır.

DİYARBAKIR Patent olarak, marka oluşturma sürecinden markanın korunma altına alınmasına kadar ki süreçlerin tamamında sizlere en kolay yolları sunarak soru veya sorunlarınızı uzman vekilleri ile çözüme kavuşturmaktadır. Marka tescili, marka sorgulaması, uluslararası marka tescili, marka takibi, yayındaki markanın itirazları ve diğer tüm işlemleriniz de sizlere danışmanlık hizmeti sağlayarak hizmet vermektedir. Ancak bu konuda markanın tescilinin tamamlanmasının ardından geçen süre içerisinde markanın takibi gerçekleştirilmesi önemlidir. Çünkü markanın takibi gerçekleştirilmez ise taklit veya benzer markaların oluşması sağlanır. Bu konuda firmamız Marka takibi hizmeti sunmaktadır.

Hotline
+905369542822