• 0536 954 28 22

Marka Tescil Sınıfları

Markanızı sadece tescil ettirerek koruma altına alabilirsiniz. Markanızı koruma altına almanız durumunda hukuki ve ticari olarak değer kazanacaktır. Ticari değer haline gelecek olan markanızı miras yolu ile intikal ettirebilir, lisans hakkı alabilir, satabilir, rehin veya teminat gösterebilirsiniz. Markanızın tescil işlemleri esnasında bulunduğunuz sektör ve ilerleyen dönemlerde hangi sektörlerde faaliyet gösterebileceğinizi belirlemeniz ve o sınıfları da koruma altına almanız gerekmektedir. Türk Patent Enstitüsünde toplam da 45. Sınıf bulunmaktadır.

Marka sınıflarını belirlemeniz halinde başvuruyu gerçekleştirmeniz gerekmektedir ancak dikkat etmeniz gereken bir husus sınıflandırma yapılmadan önce tescil edilecek markanın detaylı olarak araştırılması gerekmektedir. Daha önce bu konuda araştırma yapılmadan yapılan başvurular genellikle tescillenemezler. Bu yüzden daha önce tescili olan bir marka varsa sizin markanızın tescil edilme ihtimali oldukça düşüktür.

Nice sınıf çizelgesi marka sınıflandırılması Türk Patent Enstitüsüne göre 1. Sınıftan 35. Sınıfa kadar mal (ürün) için geçerlidir. 35. Sınıftan 45. Sınıfa kadar olan bölümde ise hizmet sınıfları yer almaktadır. Markanın tescili hangi sınıflarda yapılmış ise o sınıfları korur ve kapsar. Markanızın sınıflandırılmasını ilerleyen dönemlerde iş kollarınızın artmasını hesap ederek sınıflandırma yapmanız sizin için oldukça akıllı bir davranış olacaktır.

Türk Patent Enstitüsünün kabul gördüğü Nice sınıflandırma kriterine göre Türkiye dünya genelinde geçerli olan sınıf listesine ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Marka tescil sınıfları ile ilgili detaylı bilgi almak için bizlere ulaşabilirsiniz.

Hotline
+905369542822