• 0536 954 28 22

Marka Tescil Lisans Hakkı

Markalarını tescillemiş olan marka sahipleri, tescilli olan markalarını başka bir kişi veya firmalara kullanması için izin vermek şartı ile kiralamaktadır.

Markanın bir başkasına kiralanma işlemi; Marka sahibi ile Markayı kiralayacak olan kişi veya firma arasında yapılacak lisans sözleşmesindeki sorumluluklara göre; İnhisarı lisans, inhisarı olmayan lisans olarak 2’e ayrılmaktadır.

İnhisarı Lisans Nedir?

Markanın sahibi olan kişi veya kurum haklarını açık bir şekilde saklı tutmadığı sürece markasını kendisi de kullanamayacağı gibi, başka bir kişiye veya firmaya da lisans vermeyecektir. Bu durum sözleşme de açıkça belirtilmiş ise bu kiralama şekline inhisarı lisans denilmektedir.

İnhisarı Olmayan Lisans Nedir?

Marka lisansı verilecek olan sözleşme de kararlaştırılmamış veya marka sahibi tescilli olan markasını kendisi kullanabileceği gibi bir başkasına da lisans verebilir şeklinde bir madde belirlenmiş ise bu lisans şekline inhisarı olmayan lisans denmektedir.Marka Lisans sözleşmeleri tescilli olan markanın tamamı ürün veya hizmetleri için gerçekli olabilmektedir. Bu hususun sözleşme de açık bir şekilde belirtilmesi gerekmektedir.

Marka Lisans işlemleriniz için ayrıntılı bilgi almak istiyorsanız web sitemizde bulunan telefon numaralarımızdan bizlerle iletişime geçebilirsiniz.

Hotline
+905369542822