• 0536 954 28 22

Marka Tescil Çeşitleri

Marka Tescil Çeşitleri

Ürün ve hizmetleri ayırt edebilmemiz için nasıl ki bir çeşitlilik var ise markalarında birbirinden ayırt edilebilmesi sağlanabilmesi için dört sınıfa ayrılmışlardır. Markaların sınıflandırılması sayesinde ayırt etme özelliği, ürün ve hizmetlerinin menşeini gösterebilme, garanti sunma, reklam, mutlak hak koruma gibi hukuki işlevleri bulunmaktadır. Aşağıda size vereceğimiz bilgiler doğrultusunda bu dört markanın neler olduğunu açıklayacağız.

Ticaret Markaları;

Şirket veya işletmenin üretimini ya da hizmetini sunduğu ürünler, aynı veya farklı sektörde bulunan işletmelerin ürünlerinden ayırt edilmesini sağlayan işaretlerdir. Ürünlerinin üstünde veya ambalaj kutularının üzerinde kullanılan markalar ticaret markaları sınıfına girmektedirler.

Hizmet Markaları;

Bir işletmenin sunduğu hizmetlerin diğer işletmelerin sunduğu hizmetlerden ayırt etmesini sağlayan işarete hizmet markası denilmektedir. Televizyon, Banka, Hastane, Reklamcılık, Radyo, Otel, Pansiyon, Lokanta, Eğlence sektörlerinde faaliyet gösteren işletmelerin markaların hizmet markaları sınıfına girmektedir.

Garanti Markaları;

Birçok sektörden birçok farklı firmaların ürettiği mal veya hizmetlerin ortak özellikleri, üretim yöntemlerini, menşei kaynaklarını, kalitesini garanti altına almayı sağlayan ayırt edici özelliklerin tümüne Garanti Markaları denilmektedir.

Ortak Markalar;

İmalat, ticaret veya hizmet sunan iş yeri veya şirketlerden oluşan, bir topluluğun ürün veya hizmetlerini diğer firmaların sunmuş olduğu mal veya hizmetlerden ayırt etmesi özelliğine Ortak Markalar denilmektedir.

Marka tescil çeşitleri sadece bu kadardır. Bu konuda firmamızdan bilgi almak isterseniz bizlere ulaşabilir. Marka uzmanlarımızdan ücretsiz olarak bilgi alabilirsiniz.

Hotline
+905369542822