• 0536 954 28 22

Marka Tescil Başvurusu

Marka tescil başvurusu yapabilmek için dikkat edilmesi gereken bazı püf noktaları sizler için anlatmaya çalışacağız.

Marka Tescili İçin Ne Zaman Başvuru Gerçekleştirilmeli?

Şirket veya şahıslar sundukları ürün veya hizmetlerin koruma altına alınabilmesi amacıyla Türk Patent Enstitüsü nezdinde marka başvuru gerçekleştirirler. Ancak burada dikkat edilmesi gereken iki husus söz konusudur. Marka başvurusu gerçekleştirilmeden önce detaylı olarak araştırılması, sınıflarının tespit edilmesi, eğer marka müsait değil ise alternatifler düşünülmeli veya markaya ek ibareler eklenerek tescil edilmesi için müracaat edilmesi gerekmektedir. Marka başvurusu gerçekleştiği dakika ve gün itibari ile korunma altına alınmaktadır. Ancak marka sahipleri başvuruyu gerçekleştirir gerçekleştirmez markalarına yatırım yapmak istemektedirler. Marka tescil başvurusunun tamamlanması normal şartlar itibari ile 9 ay sürmektedir. Bu süre içerisinde markanın tescil edilip edilmeyeceğinin hiçbir garantisi olmadığından dolayı markaya yatırım yapmak oldukça risklidir. En doğru yöntem ise markanın tescilinin tamamlanmasını beklemektedir.

Marka Tescili Nasıl Yapılır?

Öncelikle şunun altını çizmemiz gerekiyor. Ticari olarak bir unvan sahibi olmanız vergi dairesince veya sicil kaydınızın olması sizlere hiçbir zaman markanız ile ilgili bir koruma veya hak tanınmamaktadır. Markanız ile ilgili koruma ve hak talep edebilmeniz için Türkiye’deki tek resmi kurum Türk Patent Enstitüsü’dür. Bu kuruma kendiniz de marka başvurusu yapabileceğiniz gibi Türk Patent Enstitüsü vekili veya marka tescil ofisi ile çalışabilir. Markanız ile ilgili olarak ücretsiz marka araştırması ve diğer işlemlerin vekil tarafından yapılmasının sağlayabilirsiniz. Kendiniz başvuru yapmak isterseniz Türk Patent Enstitüsü İnternet sitesinden başvuru yapabilir veya gerekli evrakları Türk Patent Enstitüsü’ne göndererek başvurunuzun başlangıcını yapabilirsiniz. Online olarak yapılan başvurular Türk Patent Enstitüsü daha hızlı işleme konulmaktadır. Bu konuda ister bir vekil aracılığı ile ister kendiniz başvuru yapsanız bile online olarak yapmanızı tavsiye ediyoruz. Ancak bu konuda vekil ile çalışmak sizin ve markanızın akıbeti için oldukça önemli olduğunu da belirtmek isteriz.

Tek Marka Tescil Başvurusu Yeterli Mi?

Birden fazla marka başvurunuzun olması, tescil alabilme olasılığınızı arttırabileceği gibi ilerleyen zamanlarda yaşanabilecek olumsuz durumlara karşı tedbir almış olursunuz. Başvuru yaptığınız markanın iptal edilmesi için üçüncü şahıslar tarafından dava yoluna gidilebilir veya piyasada yaşanan olumsuz olaylardan ötürü başvuru yaptığınız markanın itibari zedelenebilir. Bu tarz durumlarla karşı karşıya kalmamak için yedekte tutabileceğiniz markalarınızın olması sizlere hareket alanı kazandıracaktır.

Marka Başvurusu Gerçekleştirdim. Markamın Tamamını veya Bir Kısmını Kullanabilir miyim?

Marka başvurusu gerçekleştirilmeden önce marka hangi şekilde kullanılmak isteniyorsa başvurunun o şekilde gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Başvuru yapıldıktan sonra kullanıma hak kazanılan markanın bir kısmını kullanmak gibi bir durum söz konusu olabilir ancak göreceli bir kavramdır. Örnek verecek olursak “TÜRK”, “PATENT”, “ENSTİTÜSÜ” diye kullanılan marka hepsinin birleştirerek başvurulması gibi bir durum söz konusu olabilmektedir. Üç ayrı başvuru için ödeme yapmayıp Üç başvuruyu birleştirerek tek seferde başvuru gerçekleştirmektedirler. Markaların bu şekilde kullanılması olumsuz sonuçlarla sonuçlanabilir. Örneğin; Birleştirme yapılarak gerçekleştiren ve tescil edilen markalar için ilerleyen dönemlerde taklit veya benzerlerinin “PATENT” “ENSTİTÜSÜ” şeklinde marka tescili alması konusunda itiraz haklarını kullanmaları halinde itiraz sonuçları olumlu olmayabilir. Hatta başka bir firma ve şahıs sizin birleştirip kullandığınız markanız için üç ayrı başvuruyu “TÜRK” “PATENT” “ENSTİTÜSÜ” markalarını aynı sınıflarda kendi adına tescil ettirebilmesi mümkündür. Bu durumla karşı karşıya kalmamanız için kullanacağınız markaları ayrı ayrı tescil ettirmeniz gerekmektedir.

Marka Sınıflarının Belirlenmesi Ne İşe Yarar?

Bir işletmenin sunduğu ürün ve hizmetlerin koruma altına alınabilmesi için Türk Patent Enstitüsünün belirlemiş olduğu sektörel bazlı sınıflar bulunmaktadır. Bir markanın sunduğu ürün ve hizmetlerinin de koruma ve hak talebi söz konusu olabilmesi için markanın sınıflarının belirlenmesi ve belirlenen sınıflarda başvurunun yapılması gerekmektedir. Doğru sınıfta tescili sağlanmayan markanın korunması sağlanmaz. Marka tescil ofisi veya marka vekili olmadan yapılan başvuruların çoğunda bu gözlemlenmektedir. Markanızın doğru sınıflarda tescillenmesi için marka tescil ofisi veya marka vekili ile çalışmanız oldukça önemlidir.

Marka Başvurusu Sonrası Takip Edilmesi

Bir marka başvurusu yapmışsanız eğer markanın tescille sonuçlanması için takibinin yapılması gerekmektedir. Bireysel olarak başvurduğunuz markaların takibini kesinlikle yapmanızı tavsiye ediyoruz. Özellikle vekili olmayan marka başvuruları olumlu sonuçlanmasına rağmen tescil işleminin son aşamasının tamamlanmaması yüzünden başvuru iptali gerçekleşmektedir. Markanın takibinin yapılması yüzünden iptal olan markalar marka sahibine maddi ve manevi zarar vermektedir. Yapılmış başvurunun takibi son derece önemlidir. Özellikle vekil kullanmadan başvuru yapan firmalar tüm işlemler yolunda gitse ve marka onaylansa dahi son aşamadaki işlemleri tamamlamayarak başvuruyu düşürmekteler. Olumlu devam eden başvuruların tamamlanamama oranı %17 ve bunun tek sebebi takibinin doğru yapılmaması.Marka Başvurunuzu DİYARBAKIR Patentin uzman vekilleri tarafından araştırılmasını, başvurunun gerçekleştirilmesi ve markanın takip işlemlerinin sorunsuz bir şekilde olmasını istiyorsanız bizi tercih edebilir. Hemen bugün marka tescil başvurusu gerçekleştirerek markanızı koruma altına alarak hak sahibi olabilirsiniz.

Hotline
+905369542822