• 0536 954 28 22

Marka Tescil Başvuru Sonrası İşlemler

Bir marka başvurusu yapıldıktan sonraki süre ve süreçler hakkında sizlere bilgi vermeye çalışacağız. Marka müracaatı gerçekleştiği an itibari ile markanın tescili her şeyin yolunda gitmesi ile 8 ile 12 ay arasında sürebilmektedir. Ancak her markanın başvurusu Türk Patent Enstitüsü ve 3. şahısların görüşleri ile belirlediğinden bazı durumlarda kabul edilmemektedir.

Marka tescil başvurusu bilindiği gibi kişi veya kurum tarafından yapılabildiği gibi marka tescil vekili veya marka tescil ofisi tarafından da gerçekleştirilebilmektedir. Buradaki fark kişinin kendi gerçekleştirdiği marka tescil başvurusunu takip etmesi ve Türk Patent Endüstrisinin onaylanmasını beklemesidir. Ancak başvurulan markanın araştırılması doğru yapılmadığı süreçte tescillenmiş başka bir markaya yakın veya anlam olarak benzer olabilmektedir. Bu nokta da marka tescil ofisi veya marka vekili ile çalışmanız sizin için çok daha iyi sonuçlar oluşturacaktır. Marka başvuru süre ve süreçlerini belirleyen ana unsur marka tescil araştırmasının doğru yapılmasıdır bu konuda DİYARBAKIR Patent 4 yıllık deneyimi ve tecrübeli marka vekil kadrosu ile sizlere doğru bir marka tescil başvurusu yaparak gerekli süre ve süreçleri takip edebilmektedir. Ayrıca firmamız Türkiye’de ilk marka tescil takip ofisi olduğundan tescillediği tüm markaların ücretsiz olarak 1 yıl boyunca takibini gerçekleştirmektedir.

Marka tescil müracaatınız gerçekleştirilmeden önce marka uzmanlarımız tarafından detaylı bir araştırma ile araştırılır. Marka müsait olmadığı süreçte sizlere bilgi vererek doğru bir başvuru için alternatif yöntemler önerilir. Marka müsait olması durumunda marka tescil başvurusu gerçekleştirilir. Marka müracaatı gerçekleştiği an itibari ile markanız koruma altına alınmaktadır.Marka tescil süre ve süreçleri ise şu şekildedir;

• Markanızın müracaatı gerçekleştiği ilk üç ay içerisinde Türk Patent Endüstrisi Kurumu tarafından başvurusu gerçekleştirilen markanın marka uzmanları tarafından tescilli olan markalar ile karşılaştırılarak araştırılması yapılmaktadır. Bu araştırması sonucunda marka başka bir marka ile benzerlik görülmesi durumunda Türk Patent Endüstrisi tarafından marka kabul edilmemektedir. Bu aşamayı aşmak için kesinlikle bir marka tescil vekili veya marka tescil ofisi ile çalışmanızı tavsiye etmekteyiz. Bu aşamayı geçmeniz durumda bir sonraki aşamayı aşağıdan devam ederek okuyabilirsiniz.

• Marka müracaatınız Türk Patent Enstitüsü tarafından inceledikten sonra 3.şahısların görüş ve yorumlarını alabilmek amacıyla Marka Bülteninde yayınlamaktadır. Bu yayın 3 ay boyunca sürmekte olup 3.şahıslar markalarına yakın veya benzer olan marka başvurularına itiraz etmektedirler. Bunu yapabilmeleri içinde marka tescil takip hizmetini bir marka tescil ofisinden almaları gerekmektedir. Markanıza gelecek olan itirazlara karşılık verebilmek için marka tescil ofisleri ile çalışmanızı tavsiye etmekteyiz çünkü markanız ile ilgili savunmaları gerçekleştirmeniz ve takip etmeniz marka tescil ofisinin yapacağı işlemlerden çok daha zor olacaktır. Marka müracaatınızın 3. Kişiler tarafından itiraz edilmemesi durumunda ise markanız tescil belgesi çıkartılması için ilgili birime aktarılmaktadır.

• Marka tescil başvurusu için 2. Harç ödemenizi de marka tescil ofisi veya Türk Patent Enstitüsüne yatırmanız halinde evrakınız 2 ay içerisinde tarafınıza gönderilmektedir. Marka tescil ofisi ile çalışması durumunda 2 ay içerisinde marka tescil belgeniz marka tescil ofisine ulaştırılmaktadır. Bu durumda da marka tescil ofisi evrakınızı adresinize kargo yolu ile göndermektedir.Yukarıda anlatmış olduğumuz tüm konularda DİYARBAKIR Patent ekibi olarak sizlere başvurusunu yapmak istediğiniz markanın başvurusunu gerçekleştirebilir tüm süre ve süreçleri takip edebilir, gelebilecek olan itirazlara karşı savunma işlemlerinizi üstlenebilir, markanızın başvurusu yapıldığı gün itibari ile markanızı 1 yıl boyunca ücretsiz olarak marka takip ekibi tarafından takip edebilir. Markanızın tescillenmesi sonrasında ilgili evrakı tarafınıza göndere bilmekteyiz. Yeriniz İstanbul’da ise eğer tüm süreçleri sizlere sunum halinde anlatabilir veya konu ile ilgili firmamızı arayabilirsiniz.

Hotline
+905369542822