• 0536 954 28 22

Marka Nedir?

Markanın en yaygın anlamı işletmenizin ürün ve hizmetlerinin bir diğer işletmelerin ürün ve hizmetlerinden ayrılmasını sağlayan işarete marka denilmektedir. Bu işaretler kişi adları, isimler, sözcükler, bir anlam ifade etmese de yan yana getirilmiş olan harfler, rakamlar veya harf rakam birleştirmeleri olabilmektedir.Marka çizimden de ibaret olabilir veya bu niteliklerin bir kaçı bir araya gelerek ibare veya şekil oluşturulabilir. Marka nedir için kısa açıklama yapmak gerekirse sunduğunuz ürün ve hizmetlerinize vermiş olduğunuz ad, ses işaretlerdir denilebilmektedir.

Ticaret unvanının kullanılmasında herhangi bir kural olmamakla birlikte ticaret unvanınızın tescili ticaret odaları veya vergi dairelerince yapılabilmektedir. Ancak ticaret unvanınızı ve sunduğunuz ürün ya da hizmetlerin koruma altına alınabilmesi için Türk Patent Enstitüsü tarafından tescil işleminin gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Türk Patent Enstitüsü’ne marka tescil ofisi aracılığı ile veya firma yetkilisi olarak sizin de başvurmanız mümkündür. Markanın tescil işlemi Türk Patent Enstitüsü haricinde hiçbir kurum tarafından markanın tescillenmesi mümkün değildir. Yapılan marka başvurusuna istinaden marka başvurusunun sorgulanması, başvuru aşamalarının görüntülenmesi, yayın süresi ve karar aşamalarının takibi Türk Patent Enstitüsü internet sitesinden takip edilebilmektedir.

Markanızın varlığı; Sunduğunuz mal ve hizmetlerin kaynağının siz olduğunu, garantisini sağlayacağını ifade eder. Tüketici alacağı ürün veya hizmetin hangi standartta olduğunu, nasıl bir niteliğe sahip olduğunu, arz ve talep konusuna ve en önemlisi markalara bakarak seçim yapmaktadır. Markanız sizlerin imzanız ve reklamınız niteliğindedir.Tüketicinin bir ürün veya hizmeti bir başkasına önermesi sadece markanızın olması durumunda gerçekleşmektedir. Diğer ürün ve hizmetlerden farkınızın olması, ayırt ediciliğinin oluşması için bir marka olmanız gerekmektedir. Günümüzde hemen hemen her gün yeni bir ürün ve hizmet üretilmekte veya hizmeti sunulmakta bu yüzden rekabet piyasasında herhangi bir markanız yok ise var olabilmeniz, büyüyebilmeniz, bilinmeniz mümkün olmaz.

Marka Ne İfade Eder?

Garanti sunar.

Kaynak gösterir.

Reklam ve Bilinirliğinizi belirtir.

Prestij ve saygınlığınızı belirtir.

Firmanızın değeridir.

Markanızın varlığını, sunduğunuz ürün ve hizmetlerin tercih edilmesi tamamen marka olmanıza bağlıdır. Sektörünüzde sunduğunuz ürün ve hizmetleri rakiplerinizden daha kaliteli sunuyor olabilirsiniz.

Ancak sektörünüzde markanız yoksa tercih edilmeyen bir işletme haline gelirsiniz. Bunu yaşamamak ve hemen marka sahibi olabilmek için vakit kaybı yaşamadan tescil işlemlerinize başlayabilirsiniz. Uzman marka vekillerimizin danışmanlığı ile tescil işlemlerinize başlayabilirsiniz. Bize ulaşmak için aşağıda yer alan telefon numaramız dan bize ulaşmanız yeterlidir.

Hotline
+905369542822