• 0536 954 28 22

Marka İtiraza Karşı Görüş Bildirimi

Marka müracaatı yapılmış ve tüm süreçlerden geçmiş, müracaat yapıldıktan sonra yaklaşık 3-4 ay içerisinde yayına çıkmış (3. Kişilerin görüşüne sunulmuş) olan marka yayın döneminde yapılan itirazlar Türk Patent Enstitüsü tarafından incelendikten sonra marka sahibine bildirimi yapılır.

Bir markaya itiraz gelebilmesi için o markanın yayına çıkması ve 3. Kişilerin benzer görmesi gerekir.

İtiraz süreci; TPE tarafından marka sahibine itiraz evrakının tebliğ tarihinden itibaren başlar ve 1 aylık süre içerisinde itiraza karşı görüş yapma (savunma) hakkı verilmektedir. Bu 1 aylık süre içerisinde savunma yapacak olan müvekkil firma itiraza karşı görüş için savunmasını yazdıktan sonra gerekli dokümanlarla birlikte süresi içerisinde Türk Patent Enstitüsüne girişini sağlar.

Savunma için gerekli evraklar;

İtiraza karşı görüş yapılacak markanın geçmiş yıllara dayalı kullanılıyor ise kurulduğu yıldan itibaren bu yıla kadar fatura örneği

Marka şirket üzerine tescil ediliyorsa şirket evrakları ( vergi levhası, ticaret sicil gazetesi ve vergi levhası)

En önemlisi ise markayı kullandıklarına dair gerekli dökümanlar, reklam amaçlı yapılan görseller, reklam afişleri, dergi basımları, broşür, katalog yada fiziki olarak yaptırılan promosyon malzemeleri; ajanda kalem çakmak usb takvim vb. her türlü çalışma ve yatırımlar

Varsa aktif olarak kullanılan internet sitesi ve sosyal medya kullanımları

Müvekkil firma tarafından Türk Patent Enstitüsüne girişi yapılmış olan itiraza karşı görüş (savunma) formu Türk Patent Enstitüsü marka uzmanları tarafından 3 ay içerisinde incelenir ve süre sonunda itiraza karşı görüş yapan müvekkil firmaya olumlu veya olumsuz karar tebliğ edilir.

Bu karar sonucunda;

Markaya yapılan itirazlar Türk Patent Enstitüsü tarafından reddedilip dosya devam edebilir. İtirazlar yeterli derecede benzer görülürse marka tamamen reddedilir. Veya markaya yapılan itirazlar kısmen kabul edilir ve dosya kısmi ilan edilerek devam eder. Tam red ve kısmi kararlarda Türk Patent Enstitüsünün vermiş olduğu kararlara karşı müvekkil firmanın karara itiraz yapma hakkı vardır. Yapılan karara itirazda yine gerekli dokümanlarla birlikte Türk Patent Enstitüsüne bilgiler girilir ve uzmanların görüşüne sunulur.

Bir markaya en fazla 2 kere itiraz gelmektedir.İtirazda tek uzman tarafından incelenir ve karar verilir.

İtirazda ise dosya YİDK (Yeniden İnceleme ve Değerlendirme Kurulu) ’na sevk edilir ve heyet tarafından incelenir. YİDK inceleme süreci ise yaklaşık 1 yıldır.

İtiraza karşı görüş savunma hizmeti için DİYARBAKIR Patent 4 yıllık deneyimi ve uzman marka savunma ekibi ile sizlere markalarınızın savunmalarında yardımcı olmaktan gurur duyacaktır. Bu konu ile ilgili firmamızdan detaylı olarak bilgi almak isterseniz telefon numaralarımızdan bizlere ulaşabilirsiniz.

Hotline
+905369542822