• 0536 954 28 22

Marka Bülten İtirazı

Bir marka, marka tescil müracaatı gerçekleştirdikten 3 ay sonra Türk Patent Enstitüsü tescil edilecek olan markaların benzerlik araştırmasını kendi içerisinde gerçekleştirdikten sonra 3.şahıslarında markaları görebilmesi ve gerekli durumda itiraz edebilmesi için Marka bülteninde yayınlamaktadır. Bu yayın 3 ay sürmekte olup başvurusu gerçekleşen markalar tescillenmiş olan başka bir markaya benzer veya birebir aynı ise 3.şahıslar bu marka tescil başvurularına marka tescil ofisleri veya marka tescil vekilleri ile itiraz edebilmektedirler. İtirazın değerlendirilebilmesi için öncelikle daha önce yapılan marka tescil başvurusunun itiraz eden firma veya kişi tarafından belgelenmesi gerekmektedir.

Bir firmanın markasını tescil etmesi her ne kadar 10 yıl boyunca markaya koruma sağlasa da markanın takibi gerçekleşmediği süreç içerisinde markanın benzerleri veya birebir aynı markaların tescillenebilmesi mümkündür. Bu yüzden marka tescil başvurusu gerçekleştirilen markaların takibinin yapılması büyük ölçüde fayda sağlamaktadır.

DİYARBAKIR Patent, Türkiye’de ilk marka takip ekibini kuran ve yıllardır birçok büyük markanın marka takibini gerçekleştirmiş olan bir firmadır. Marka takip hizmetini firmamızdan almanız durumunda Türk Patent Enstitüsü tarafından yayınlanan yaklaşık 2500 ila 3000 markanın incelenmesi marka takip uzmanlarımız tarafından yapılabilmektedir. Ayrıca firmamıza yaptırmış olduğunuz markaların takibi ücretsiz olarak 1 sene boyunca takip edilmektedir. Tescil müracaatı gerçekleşen firmanın Türk Patent Enstitüsü tarafından araştırılması neticesinde yayın veya kısmı olarak yayın kararı verilmiş olsa da markaların 3. Şahıslar tarafından 3 ay içerisinde marka ile ilgili görüş ve önerilerini belirterek markanın kısmi olarak veya tamamen red edilmesi istenebilir. 3 ay içerisinde ilgili firmanın kararına cevap verilmediği takdirde markanın tescillenmesi pek mümkün değildir. Ancak 3 aylık süre içerisinde markaya herhangi bir itiraz gelmemesi durumunda marka tescili alımı gerçekleşebilir. 3 aylık süre sonrasında markalar için yapılan itirazların tamamı geçersiz sayılmaktadır. Türk Patent Enstitüsü tarafından verilmiş olan kararlarına itiraz etmek istemeniz durumunda Ankara Fikri ve Sınai Haklar Hukuk Mahkemelerinden dava açmaları gerekmektedir. Açılan mahkemenin sonuçlanması yaklaşık 3 ila 4 yıl arasındadır.

Marka bülten itirazlarınızın takip edilmesi için firmamızdan fiyat teklifi alabilir yeriniz İstanbul’da ise müşteri temsilcilerimiz sizleri yerinizde ziyaret edebilir veya web sitemiz üzerinden canlı destek alanından bizlere yazabilirsiniz. Marka bülten itirazı için gerekli olan tüm belgeleri web sitemiz üzerinde bulabilir veya firmamızı arayarak bilgi alabilirsiniz.

Hotline
+905369542822