• 0536 954 28 22

Marka Araştırması

Markanızın tescil edilmeden önceki süreçte markanızın kapsamlı bir şekilde araştırılması (marka sorgulaması) yapılması gerekmektedir. Markanın araştırılması oldukça önemlidir ve bu yüzden tescil edilecek olan markanın kapsadığı sınıflarda göz önünde bulundurularak müsait olup olmadığının kontrolünün yapılması gerekmektedir. Araştırmayı Türk Patent Enstitüsü İnternet sitesinden yapabilirsiniz ancak yapmış olduğunuz araştırma sonucunda kesinlikle markanızın tescili gerçekleşir diye bir şey söz konusu olamaz.

Çünkü birebir aynı veya benzer bir marka başvurusu olmasa da başvuru yaptığınız markanızın ayırt edici özelliği yok ise olumsuz sonuçlanması mümkündür. Örneğin; defa markası araştırılma yapıldığında müsait görünebilir ama daha önce tescili bulunan Defacto markasından dolayı ret edilmesi mümkündür. Bu yüzden bir markanın ayırt edici olup olmadığı ve Türk Patent Enstitüsünün kurallarına uygunluğu bu konuda uzmanlık gerektirmektedir. Bu yüzden marka başvurusu gerçekleştirilmeden önce DİYARBAKIR Patent ücretsiz olarak markanızın araştırmasını sağlamaktadır.

Kapsamlı bir şekilde markanızın araştırılmasını Türk Patent Enstitüsü veri tabanı kontrol edilerek tescil edilecek olan markanın daha önce bir başka kişi veya firma tarafından tescil edilip edilmediği, tescillenmedi ise diğer tescili sağlanan markalarla benzerliği araştırılarak tarafınıza markanızın tescil edilip edilemeyeceği veya hangi koşullarda tescillenebileceğinin bilgisi sunulmaktadır.

Hotline
+905369542822