• 0536 954 28 22

İsim Hakkı Sorgulama

Marka tescil sorgulamasının bir diğer adı isim hakkı sorgulama olarak bilinmektedir. İsim hakkı sorgulaması, isim tescili sorgulama, isim patenti sorgulama aramalarını gerçekleştiren kullanıcıların aslında aradıkları şey marka tescil sorgulamasıdır.

İsim hakkı sorgulaması üretilen ürün veya sunulan hizmetlerin kullanılan isme veya markaya benzer markalar olup olduğunu sorgulamaktan ve uygun olması halinde tescillenmesinden ibarettir.İsim Hakkı Sorgulamasının ve İsim Hakkı Tescil edilmesi kişi veya kurum tarafından yapılabildiği gibi en sağlıklısı marka tescil ofisi tarafından yapılmasıdır. Çünkü iyi bir şekilde analizi yapılmayan markaların tescil işlemi sonrasında Türk Patent Enstitüsü tarafından reddedilmesi mümkün olduğundan ötürü bir çok marka isim hakkı tescil başvurusu gerçekleştirmiş kişi veya firmaları sıkıntılı bir sürece sürüklemektedir.

Bu durumun oluşması hem maddi hem de manevi açıdan isim hakkı tescili için başvuran firmaların büyük kayıplarına yol açmaktadır.Türk Patent Enstitüsünden yapılacak olan marka isim hakkı sorgulaması sadece tescillenmiş veya tescil başvurusu gerçekleştirilmiş olan isim haklarına benzeyip benzemediğinin araştırmasıdır. Sorgulama ekranında benzer olarak tespit ettiğiniz markalar, sizin markanızın tescil edilmesini önleyebilmektedirler. İsim Hakkı Sorgulaması yapabilmek için sizin markanızın hangi sınıfta olduğunu ve diğer markalara benzer olup olmadığını tescil için başvurulan marka başvurusunun hangi aşamada olduğunu bilmeniz gerekmektedir. Benzerlik araştırmasının yapılması markanın tescil edilebilirliği kontrolünün sadece bir kriterini oluşturmaktadır.

İsim hakkı sorgulama konusunda DİYARBAKIR Patent uzman marka vekilleri ile birlikte isim hakkı sorgulama konusundaki bilgi ve birikimi ile sizlere isim hakkı sorgulamasını ücretsiz olarak gerçekleştirmektedir. İsim hakkı almadan önce bizi arayınız. İsim hakkınızı en doğru sınıflarda tescilini gerçekleştirelim.

Hotline
+905369542822